Chcąc tworzyć witryny zapadające w pamięć i przyjazne użytkownikom, wykorzystuje się zasady projektowania UX i UI. Wiele osób bardzo często używa tych pojęć zamiennie, tymczasem oznaczają one coś zupełnie innego. Jeśli chcesz zbudować funkcjonalną i wiarygodną stronę internetową, to zachęcamy Cię do zapoznania się z najważniejszymi różnicami między projektowaniem UX a UI.

UX i UI – kilka słów na temat teorii

Zacznijmy od wyjaśnienia każdego z powyższych skrótów. UX (z j. angielskiego User Experience Designers) to proces związany z zaprojektowaniem sposobu, w jaki użytkownicy będą korzystać z serwisu, aplikacji itp. Osoba zajmująca się tego typu czynnościami bada potrzeby odbiorców, prowadzi testy użyteczności, a także tworzy interaktywne prototypy. Z kolei designerzy UI (z j. angielskiego User Interface Designers) przygotowują projekty graficzne. Od razu należy zaznaczyć, że nie chodzi tutaj wyłącznie o to, aby witryna była atrakcyjna pod względem wizualnym. By osiągnąć zamierzone cele biznesowe, musi być jeszcze łatwa w obsłudze i w pełni zrozumiała dla potencjalnego użytkownika.

UX i UI – różnice oraz podobieństwa

Jak już zaznaczono we wstępie, terminy te często są stosowane zamiennie. Co jest błędem. Każde z pojęć jest związane z dziedziną kreowania produktów cyfrowych, ale dotyczy innego etapu. W skrócie można to uchwycić w następujący sposób: specjalista UI ma za zadanie zaciekawić i przyciągnąć uwagę odbiorcy, natomiast UX designer musi znaleźć sposób, aby go zatrzymać. Witryna, która wygląda pięknie, wcale nie musi być równoznaczna z jej użytecznością. Musi być bowiem jeszcze funkcjonalna, o co dba projektant User Experience. Projektowanie UX/ UI jest zatem skomplikowanym i złożonym procesem, który musi być poprzedzony dokładnym przeanalizowaniem potrzeb rynkowych oraz oczekiwań grupy docelowej. Umiejętnie zaprojektowana witryna, czy aplikacja powinna być wyważona, atrakcyjna wizualnie i funkcjonalna jednocześnie.

Podsumowanie

Jeśli jesteś zainteresowany zbudowaniem estetycznej i użytecznej strony, zachęcamy  Cię do zapoznania się ofertą Become z Poznania. Jako profesjonalna agencja marketingowa przygotowujemy nie tylko projekty graficzne katalogów, broszur, czy opakowań. W skład naszego zespołu wchodzą także doświadczeni projektanci, którzy doskonale wiedzą, jak stworzyć intuicyjny i przyjazny interfejs dla serwisu. Projektując, zwracamy uwagę na każdy aspekt, koncentrując się na potrzebach i oczekiwaniach użytkowników.